اخبار بوانات

اخبار ورویدادهای شهرستان بوانات فارس

 

 

از اول تا 15 محرم امسال 4 گروه تعزیه در بوانات تعزیه 20 مجلس تعزیه اجرا کردند

به گفته برزگر رییس اداره فرهنگ وارشاداسلامی بوانات گروههای تعزیه این شهرستان که اکثرا مزین به نام قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس (ع) هستند از روستاهای شیدان ،مزایجان ،فخرآباد و پنگان این شهرستان با حضور در روستاهها و شهر ها عزای حسینی برپا می کنند . سید اسداا... هاشمی سرپرست گروه شیدان که خود را پیر غلام امام حسین معرفی میکند وبیش از 60 سال در نقاط مختبف استان فارس مجالس تعزیه بر پا کرده است در حاشیه تعزیه امام حسین (ع) که در روز عاشورا در صحن مطهر امامزاده حمزه ابن موسی الکاظم در روستای بزم بوانات اجرا شد گفت : بعضی از نسخ تعزیه در بوانات به 400 سال پیش باز میگردد و این نسخ منحصرا به قیام عاشورا مربوط نمی شود هاشمی افزود نسخه های قدیمی در ارتباط با شهادت حضرت فاطمه زهرا ،حضرت فاطمه معصومه قیام مختار ، تعزیه شاه چراغ و.... است .

قابل ذکر است که گروههای تعزیه بوانات از ابتدای محرم تا آخر صفر هر سال بیش از 40 مجلس تعزیه اجرا میکنند  

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام آذر ۱۳۸۹ساعت 11:2  توسط ابراهیم دهقانیان  | 

 

غلامی در جلسه معارفه رئیس  جدید منابع طبیعی شهرستان بوانات   افزود اگر نگاهی گذرا به منابع طبیعی استان فارس داشته باشیم در این استان بیش از ده میلیون هکتار منابع طبیعی موجود است که از این میزان 2/2 میلیون هکتار آن جنگل و3/7 میلیون هکتار آن را مراتع تشکیل داده است که خشکسالیها ، قطع شدن بارشهای پاییزی وبارشهای فروردین واردیبهشت نشان از سرعت تبخیر در استان است وراهی جز اقدامات پیشگیرانه نداریم مدیر کل منابع طبیعی فارس افزود ما از همین بارشهای موجود نیز بهره کافی نمی بریم  واین روند مارا وادار به تفکر وهمکاری همه دستگاهها در بحث آبخیزداری حوضچه های مصنوعی و احیائ منابع طبیعی میکند  .

غلامی با اشاره به به ریز گردها ی موجود در هوا این پدیده را یکی از معضلات آینده استان فارس دانست وگفت باتوجه به خشکی منابع طبیعی احتمال آتش سوزیها، استان فارس مرکز اطفائ حریق جنوب کشور خواهد شد مدیر کل منابع طبیعی فارس صنعتی بودن بدون در نظر گرفتن مبانی منابع طبیعی را غیر ممکن خواند و افزود منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه پایدار است و باید هم پیشرفت صنعتی داشت وهم منابع طبیعی حفظ شود واز اتمام مطالعات 4 طرح آبخیز داری در بوانات خبر داد .

فرماندار بوانات نیز به لزوم صنعتی شدن شهرستان بوانات تاکید کرد برومندی گفت : اگر تا کنون فکری به حال صنعتی شدن این شهرستان شده بود امروزه خشکسالی تا این حد بر معیشت مردم بوانات تاثیر نمی گذاشت ومجبور به مهاجرت به مرکز استان واستانهای همجوار نمی شدند برومندی افزود در شهرستان بوانات واگذاری هرگونه زمین منابع طبیعی جهت استفاده کشاورزی ممنوع شده است واین فرمانداری اماده هرگونه همکاری با سرمایه گزاران بخش صنعت است 

نماینده مردم شهرستان بوانات در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار همکاری همه دستگاههای دولتی در صنعتی شدن بوانات شد وگفت در بعضی از نقاط شهرستان بوانات چاههای کشاورزی خشک شده را تا عمق 100 متر پایین برده اند اما از آب خبری نیست واگر وضع به همین منوال باشد بوانات به کویر تبدیل میشود .محمد جانی بهترین راه نجات بوانات را توصعه گلخانه ها وصنعتی کردن این شهرستان بیان کرد 

در پایان از زحمات  تقدیر شد ورحمت ا... اخلاصی به عنوان رییس جدید منابع طبیعی بوانات معرفی شد                  
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:58  توسط ابراهیم دهقانیان  | 

 

محمد مهدی برومندی در بازدید ده ساعته خود   که به همراه معاون فرماندار ومدیر محیط زیست شهرستان بوانات  در راستای پیگیری مصوبات سفر استاندار فارس به بوانات از منطقه شکار ممنوع دره باغ  این شهرستان  ، ضمن مشاهده انواع وحوش از جمله کل، بز ، میش ،قوچ ، کبک وتیهو گفت خوشحالیم که با وجود خشکسالیهای  سالهای اخیر با مدیریت خوب محیط زیست شهرستان بوانات و حمایتهای استانی طبق سرشماری سال جاری شاهد افزایش  وحوش در مناطق شکار ممنوع بوانات بوده ایم  . برومندی  ضمن بازدید از محل اجرای طرح تکثیر ورها سازی گور خر ایرانی در منطقه مذکور وپاسگاههای در حال احداث  افزود : با توجه به محصور نمودن چهار صد هکتار از منطقه دره باغ واتمام فنس کشی ،ساخت آبشخورها،مرمت چشمه ها به محض تکمیل پاسگاه وانبار علوفه تعدادی گور خر ایرانی در منطقه موصوف رها خواهد شد واین اتفاق بزرگی در حوزه زیست محیطی وحیات وحش استان فارس خواهد بود .  وی ضمن ابراز نگرانی از معضل خشکسالی خواستار توجه جدی مدیر کل محیط زیست استان فارس  و مسئولین به شهرستان بوانات و ارتقاء این منطقه شکار ممنوع به پناهگاه  حیات وحش شد .

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۹ساعت 13:23  توسط ابراهیم دهقانیان  | 

مفاخر عرصه فرهنگ و ادب شهرستان بوانات

 

1- میرزا محمد باقر بواناتی

در طول زندگی خود با پروفسور براون انگلیسی مراوده داشت و پروفسور براون نزد ایشان شاگردی کرد و زبان فارسی آموخت. در اواخر عمر به تهران آمد و مکتبی را تاسیس کرد و بطور رایگان به آموزش اطفال پرداخت.

قطع نظر از افکار پریشان میرزا محمدباقر، او مردی ادیب، شاعر و نویسنده ای عالیمقام و دارای افکار روشن و آزادیخواه بود. آنچه از او به یادگار مانده؛ شمسیه لندنیه و سدره ناسوتیه و تقسیم قرآن به چهار قسمت به نام پند و اندرز، قصص و حکایات، احکام قابل اجرا و احکام غیرقابل اجرا که هر قسمت را مجزا چاپ کرد.

 

2- میرزا محمدباقر بواناتی:

معروف به ابراهیم جان معطر فرزند صابر در روستای شیدان بوانات متولد شد تاریخ تولد او مشخص نیست اما در سال 1310 وفات یافت.

میرزا محمدباقر در روزگار جوانی برای تحصیل علوم مذهبی و ادبیات فارسی و عربی و انگلیسی به شیراز رفت و به عنوان یک روشنفکر بر ضد استبداد و مطلق العنانی عالم نمایان سخنرانیها و مقالاتی نوشت، تا جایی که از طرف حکومت وقت مورد تعقیب قرار گرفت و در برازجان با سیدجمال الدین اسدآبادی آشنا شد و با وساطت اسدآبادی به بوشهر رفت و در قونسولگری انگلیس مشغول کار شد. سپس به مصر و از آنجا به بیروت رفت. میرزا محمدباقر دارای روح سرکش و انقلابی بود و در دوران زندگی خود برای آرام کردن روح طغیانگر خود به ادیان عیسوی، بودایی، زردشتی و کلیمی پیوست و حتی در دورانی به ابتکار خود مخلوطی از دین مسیحی و اسلام را تبلیغ کرد. اما در آخر با تشویق سیدجمال الدین به اسلام گروید و آرامش یافت.

 

3- محمدحسین استخر بواناتی

معروف به استخر بواناتی در سال 1306 در بوانات دیده به جهان گشود. در ابتدا نزد پدر خویش به آموختن سواد فارسی مشغول شد و در 16 سالگی برای ادامه تحصیل به شیراز رفت و در مدرسه آقاباباخان به تحصیل علوم متداوله، ادبیات فارسی و عربی پرداخت و پس از آن در مدرسه شریعت به آموزگاری مشغول شد. سپس برای ادامه تحصیلات به خارج رفت و در علوم اجتماعی، تاریخ و فلسفه متبحر گشت. این عالم بزرگ در سال 1342 به نهضت مشروطه پیوست تا به ندای آزادی خواهان لبیک گوید سپس برای شعله ور ساختن شور و انگیزه های انقلابی خود در سال 1336 امتیاز روزنامه سیاسی، اجتماعی و ادبی استخر را گرفت که حدود چهل سال منتشر می شد. محمدحسین استخر بواناتی به عنوان یک شخصیت برجسته زمان خود تالیف و ترجمه های از خود به یادگار گذاشته از جمله: 1- پیشوایان فکر  2- روابط ایران و عرب قبل و بعد از اسلام   3- میهمانیها و پذیرایی های شاهانه. ترجمه از عربی: 1- مظاهر محمدی      2- مجموعه یادداشتهای رضاشاه

 

4- فرخ بواناتی

محمدعلی بواناتی متخلص به فرخ بواناتی از شعرای معاصر است که حدود سالهای 1322 می زیسته است. این هنرمند بزرگ در روزگار جوانی به شیراز رفت و دارالعلم شیراز به تحصیل علوم پرداخت و بعد از تکمیل تحصیلات به شغل معلمی روی آورد و فرزندان صاحب منصبان را تربیت می کرد. فرخ بواناتی علاوه بر شاعری و نویسندگی، در هنر خوشنویسی ذوق فراوانی داشت و مخترع خط پریشان شد. خود او می گوید:

چو خط منسوخ شد ز اعلی مراتب          پریشان شد چو این خط حال کاتب

علاوه بر خط پریشان در خط نستعلیق و نسخ و همچنین مجسمه سازی نیز متبحر بود. از ایشان منظومه ای در معجزات ائمه اطهار و قصایدی در مدح حضرت علیع و ... به جا مانده است.

 

5- صبورا بواناتی

         میرزا علیخان بواناتی متخلص به صبورا و ملقب به انواری حدود سالهای 1313 می زیسته است. صبورا از جمله سلائک مذهبی و از مجاهدین روزگار خود بوده این ادیب صاحب حال، سالکی حمیده خصال است که در اشعارش صبورا تخلص می نموده است. از اوست:

ای تو را با هر دلی کاری دگر            در پس هر پرده غمخواری دگر

در دل هر ذره ای بنمـوده ای           از جمـال خویش رخساری دگر

 

6- طاهر بواناتی

از فضلا و شعرای قرن یازده هجری است که در یکی از روستاهای بوانات متولد شد و سپس به قم رفت و در همانجا سکنی گزید و به شیخ الاسلام قم معروف گشت. مقام و مرتبه این عالم بزرگوار نزد اهالی قم به قدری والا بود که به هدایت امر و نهی او همگی طریق پرهیزگاری پیش گرفته و پا از جاده صلاح بیرون نمی گذاشتند. از اوست:

دین را کتب اربعه چون جان باشد              این چار چهار رکن ایمان باشد

هنگام جهاد نفـس این چار کتاب              چار آئیـنه صاحب عرفان باشد

 

7- فارِس بواناتی

میرزا محمد شاعر بواناتی متخلص به فارِس از شاعران و هنرمندان بزرگ عصر خویش است. سال تولد و فوت ایشان به دست نیامده است. اما در تذکره نصرآبادی از ایشان سخن رفته است و از او به عنوان یک هنرمند نقّال که در مراکز عمومی مثل قهوه خانه ها به اجرای برنامه های نقالی و حماسی می پرداخته یاد شده است.

همچنین ذکر شده که دیوان اشعار فارس بواناتی بالغ بر چهار هزار بیت می باشد. از اوست:

هر که در راه خدا از سر اسباب گذشت             همـچـنان ابـر از این دشت جگـر تاب گذشـت

هر که آمد به گلستان گرو عمر گرفت             عمر ما بود که چون غنچه به یک خواب گذشت

 

8- مفتون بواناتی

میرزا محمدحسن بواناتی متخلص به مفتون از شاعران و بزرگان قرن 13 هجری بوانات است که در سال 1340 وفات یافته است.

از این شاعر بزرگ اشعاری بجا مانده از جمله:

گر من کنم گناه ایزد نبخشد گناه من          زاهد بگو تو معنی آمرزگار چیست؟

ماندیم در بدایت و دردا که راه عشق           دارد بدایـتــی و نــدارد نهـایـتــی

9- جواد بواناتی:

سید جواد بواناتی ار بزرگان صاحب منصب و عالمان فرهنگی است که در ادبیات ژورنالیست متبحر بوده و از روح انقلابی و افکار نوین برخوردار بوده است. مرحوم جواد بواناتی در سال 1327 روزنامه آفاق منطبعه شیراز را تاسیس کرد.

 

10- آقاباباخان

ایشان قبل از میرزا قاسم خان خلج حاکم بوانات بوده و نامبرده موقوفات زیادی در شیراز و بوانات جهت مدرسه آقاباباخان دارد که این شهرستان با بیش از 50 مورد املاک موقوفه در استان مقام دوم را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۹ساعت 13:22  توسط ابراهیم دهقانیان  | 

 

ردپای دوست در بوانات

 به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوانات به مناسبت دهه عرفان و ولایت و فرارسیدن عید سعید غدیر خم کنسرت موسیقی سنتی ردپای دوست در بوانات اجرا شد.

حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوانات گفت این کنسرت توسط گروه سمنگان پاسارگاد به سرپرستی جلال محمودی(گروهی از اساتید و هنرجویان شهرستانهای بوانات، ارسنجان و پاسارگاد)  به مناسبت دهه عرفان و ولایت در روز شنبه یکم آذر 89 در محل تالار مجتمع فرهنگی هنری پرنیان بوانات در دو نوبت عصر و شب اجرا شد. این برنامه که مورد استقبال شایان توجه عموم مردم و مسئولین شهرستان قرار گرفت.

 

 

 تجلیل از هنرمندان نمایش در بوانات

طی مراسمی از هنرمندان و نقش آفرینان نمایش عروسکی مترسک مهربان تجلیل شد. در این مراسم که با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولین انجمن های فرهنگی و هنری شهرستان برگزار شد از هنرمندان و نقش آفرینان نمایش عروسکی مترسک مهربان با اهداء هدایا و لوح تقدیر، تجلیل شد.

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی خانم فاطمه برزگر به جشنواره استانی تئاتر کودک آباده در سال جاری راه یافته و جوایز مقام دوم نویسندگی و کارگردانی، مقام اول عروسک گردانی، بروشور و طراحی صحنه را دریافت کرده است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ساعت 9:59  توسط ابراهیم دهقانیان  | 

 

 

معاون دادگستری کل استان فارس رسیدگی به حقوق مردم ،اقدام پیشگیرانه، هماهنگی بادستگاها و رضایت مندی مردم را از ارکان قوه قضائیه دانست وگفت اقدام پیشگیرانه در برخورد نیست بلکه باید ریشه های جرم، شناسایی شود.

نجیبی افزود قضات خوب به دور از ورود به مسایل جناحی قومی و قبیله ای وتعامل با مردم  قضاوت میکنند وقضاوت مانند مثلث می ماند که دانش، هنر و تدبیر  سه ضلع آن میباشد . وی که در جلسه شورای اداری شهرستان بوانات سخن می گفت  از زحمات بیش از ده ساله محمد جواد ناصری تشکر کرد و با قرائت حکم  رییس قوه قضائیه آقای حمید کشتکار را به عنوان رییس جدید دادگستری بوانات معرفی کرد وگفت از این پس آقای جواد ناصری به عنوان رییس دادگستری  فسا به مردم این شهرستان خدمت می کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم آذر ۱۳۸۹ساعت 9:39  توسط ابراهیم دهقانیان  |